آسیاب ســـــــر

مجموعه سی دی آسیاب سر

در این وبلاگ سعی شده روستای توریستی آسیاب سر به طور کامل معرفی گردد.در این راستا مجموعه ای در یک CD به نام گلشن  با طراحی حرفه ای و زیبا توسط آقای علی خالقی تهیه و تنظیم شده است که خریداری و مشاهده ی آن شوق شما را برای دیدن این روستا دوچندان می کند.

همچنین در قسمت مشاهیر کمی از این CD زیبا کمک گرفته شده است.

                                                                                                             مدیر وبلاگ

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:20  توسط   | 

کسب مقام سومی گروه موسیقی آسیاب ســر در جشنواره سراسری

گروه انتظار روستای آسیاب سر بهشهر باسر پرستی جناب آقای عباس نوروزی گرجی در ششمین جشنواره سراسری موسیقی که در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی برگزار شد مقام سوم را کسب کرد.

اسامی اعضای گروه انتظار به شرح ذیل می باشند:

۱-آقای عباس نوروزی گرجی  (سرپرست،خواننده،دوتار،لله وا)

۲- آقای علی اصغر سهرابی  (بازیگردان گروه)

۳-آقای مسلم مرادیان (تنبک،دف،نقاره)

۴-آقای اصغر غلامی (خواننده)

*در ضمن خانم و خواهر آقای نوروزی ،خانم آقای مرادیان و خانم آقای سهرابی در این مراسم حضور داشتند و در اجرای برنامه ها گروه شرکت داشتند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 10:6  توسط   | 

جشنواره

اولین جشنواره  خانوادگی برداشت انار در روز جمعه مورخه ۲۰/۸/۹۰ در روستای توریستی آسیاب سر بهشهر  همراه با حضور مسئولین استانی و شهرستانی بویژه استاندار محترم و اهالی محترم روستای آسیابسر برگزار خواهد شد.

 

ساعت برگزاری: ۹ صبح

مکان برگزاری:چشمه ی روستای آسیاب سر

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:38  توسط   | 

تودیع و معارفه دهیاری روستا آسیاب سر

  جناب آقای رمضانعلی کرمی دهیار قبلی روستای آسیابسر در روز ۱۸ / ۸ / ۹۰ تودیع و جناب آقای حبیب الله خالقی گرجی به اهالی محترم روستای آسیابسر معرفی گردید.

 

توفیق و سلامت روز افزون این عزیز را از درگاه خداوند سبحان مسئلت می نمائیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:38  توسط   | 

به نام ستاره ی شب تاریکم ، یک شب خوب تو آسمون ، یک ستاره چشمک زنون ، خندید و گفت کنارتم تا آخرش تا پای جون ، ستاره ی قشنگی بود آروم و ناز و مهربون ، ستاره شد عشق منو منم شدم عاشق اون ، اما زیاد طول نکشید عشق منو ستاره جون ، ماهه اومد ستاره رو دزدید و برد نا مهربون ، ستاره رفت با رفتنش منم شدم بی هم زبون ، حالا شبا به یاد اون چشم میدوزم به آسمون .

 

دل سوختن؟ رسم عاشقی اين نيست که تک و تنها بسوزی و ديگر نمانی، ... کاش می دانستيم که زودتر از ما، عشق ماست که برای دوری ما می سوزد و می سازد... کاش می فهميديم که قدر بودن، قدر عاشقی، قدر عشق چيست و چقدر است، کاش بيراه نمی رفتيم و می مانديم چون روز اول، عاشق، عاشق، ...

بازی با کلمات قشنگ است، بازيگری حرفه ای می خواهد، اما، قسم ، که حقيقت عشق، وجود هرگونه بازی و بازيسازی را بی نياز از دروغ و نيرنگ می سازد...

نمی دانم! بلد نيستم! من نمی دانم دل سوختن برای چيست؟ مرا سوختنی نباشد جز برای عشقم، برای او، برای بودن با او و دور ماندن از او، می سوزم، آری، اما نه به درد اين بازيگر قهار و خوشرنگ زندگی، نه به سختی و دل تنگی نمادين اين دنيای پوشالي...

آری می سوزم، از درد دور بودن و عاشقی، از غم اشک و سردی، می سوزم، اما نمی دانم چرا؟ ... خودی برايم ديگر نمانده است، نمی خواهم، خودی را که ز عشقم دور می سازد نمی خواهم، می سوزانمش، آری، می سوزانمش هر دل و هر نگاهی که مرا دور سازد از عشقم،

و می بوسم، می بويم، می جويم دلی را، دستی را، سخنی را، نگاهی را، هر نسيم و بادی را که وجودم را به او و عشقم نزديک سازد،

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:37  توسط   | 

زندگی نامه حضرت آیت الله هاشمی نسب

 مختصری از زندگانی ابوالشهیدین آیت الله حاج سید آقا هاشمی نسب ( ره )

 

مرحوم ( آيه الله هاشمي نسب ) در سال 1304 در خانواده اي متوسط از طرف مــادر منتسب به بيت مرحوم آيت الله ملا يحيي گرجي متولد شد . با تــوجه به اينكـه در دوران كودكــي  پدرش را از دست داد ولي از مادري مهربان و دلسـوز بهـــره مند بود بطـــوري كه همــه  زمينه هاي لازم را براي رشد وي ،  فراهم نمود و ايشان نيز از ايـن فرصت استفاده مطلـوب را برد و لياقت ورود به حوزه علميه مرحوم آيت الله كوهستاني (ره) را نشان داد كـه پــس از  ورود ، در مدت كوتاه مدارج سطح را طي نمود و همين شايستگي سبب شد با بيـت مـرحوم  آيت الله كوهستاني وصلت نمايد و براي ادامه تحصيـل و دست يابـــي به مدارج بالاتـر در سال 1329 روانه حوزه علميه قم و سپس نجف اشرف شـودودر آن حوزه از محضر اساتيـدي چون آيه الله شاهرودي بهره برد. ايشان براي تجديد ديـدار با بستـگان در ســـال 1334 به  وطن باز گشت كه ورودشان با رحلت عالم بزرگوار مرحوم حاج شيخ حسن عالمي مصــادف  گرديد كه اين مسئله سبب شد در محل ماندگار شودو از همين زمان مديريت علمـي حـوزه علميه كوهستان را بر عهده گرفت و با راهنمايي مرحوم آيه الله كوهستاني ، حوزه كوهستان  را به اوج عظمت رساند و در طول اين مدت همانند فرزندي مطيع در كنار مرحــوم آيه الله كوهستاني قرار داشت و حتي پس از فوت معظم له ، به آن بيت وفادار بود تا اينكه در مرداد  ماه 1377 به اجداد طاهرينش پيوست كه به حق مي نوان گفت عاش سعيداً و مات سعـيدا .

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:36  توسط   | 

زندگی نامه آیت الله حاج شیخ حسن عالمی

زندگی نامه آیت الله حاج شیخ حسن عالمی

نمایی از مقبره آیت الله حاج شیخ حسن عالمی

از تاریخ دقیق تولد عالِم ربانی حضرت آیت الله حاج شیخ حسن عالمی فرزند حاج شیخ ابراهیم اطلاع دقیقی در دست نیست ولی آنــچه که توسط برخی از بستگان ، از حیات علمــی ایشان مکتوب مانده است ، این است که نامبرده سال ها در حـــوزه ی علمیه ی نجف در پای درس حضرت آیت الله حاج سید ابوالحسن اصفهانی و آیات عظام دیگر تلمذ نمود و  در علم حساب و هیات و نجوم سر آمد زمان خود بود و در موعظه و منبر اغلب در این زمینه سخن می گفت و اهالی روستا نیز پس از بازگشت ایشان از نجف اشــرف در پای منبر ایشان سال ها کسب فیض نمودند سرانجام پس از دیدار با حضـــرت آیت الله حاج سید آقا هاشمـی نسب که ایشـــان هم تازه از نجف اشرف بـرگشته بودند در تاریخ دوازدهم  فروردین  1334 هجری شمسی مصادف با هشتم شعبان المعظم 1374 هجری قمری به دیدار حــق شتافت و در روستای آسیابسر مدفون گـردید ومزار ایشان امروز محــل زیارت اهالی روستا و ارادتمندان علمای دینی می باشد. جالب آنـــکه این عالم بزرگ در سفــر آخر خود به مشهد مقدس ، به دوستان و عالمان خراسانی خویش سپردند تا در تاریـخ دوازدهم فروردین 1334 برای ایشـان مجلس ترحیمی بگیرند چرا که اطمینان داشتند در این تاریــخ به دیار باقــی خواهند شتافـت.با توجه به اینکه بخش اعظم دوران زندگی این عالــــم بزرگوار مربوط به یک قـــرن گذشته بوده است عکس یا مدارک بیشتری از ایشان در دسترس نمــــی باشد .

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:35  توسط   | 

جناب آقای دکتر محمد حیدری ( اولین پزشک روستای آسیاب سر ) :

جناب آقای دکتر محمد حیدری ( اولین پزشک روستای آسیاب سر ) :

دکتر محمد حیدری در تاریخ  30 / 7 / 1326 در روستای آسیاب سر و در خانواده ای متوسط متولد گردیدند. تحصیلات ابتدایی خود را در روستای آسیابسر گذرانده و چند سال نیز درشهر رستمکلا و  بهشهر مشغول به تحصیل بودند.دوران دبیرستان خود را در دبیرستان مروی تهران  سپری نموده و در  سال 1345 در رشته ی پزشکی وارد دانشگاه تهــران  شدند.در سال 1352 در رشته ی دکترای عمومی فارغ التحصیل شده و در ســال 1359 تخصص خــود را در بخش داخلی اخذ نمودند . خدمات ارزشمندی که این پزشک متعهد و دلسوز در حق اهالـــی روستا و منطقـــه و جامعه ی پزشکی کشور نموده اند به حق مثال زدنی و قابل تمجید است . ایشان سالهای سال اهالی روستا را به صورت رایگان درمان میکردند و هم اکنون نیز با وجود دوری راه و مشغله ی فراوان ارادت ویژه ای نسبت به اهالی روستای خـویش داشته و از هیچ کوششی نسبت به یاری و مساعدت آنان فرو گذار نمی کنند و افرادی که نیازمند یـــاری و مساعدت ایشان باشند با آغوش باز مـــورد استقبال خویش قرار می دهند . در زیر به بخش کوچکی از سمت ها و افتخــارات این بزرگ اشاره مـــی نماییم :پزشک نمونه ی سپاه بهداشت استان کردستان در سال 1353  ***  پزشک نمونه استان گرگان در سال 8۴ 3دوره ریاست بیمارستان ***  4 دوره ریاست سازمان نظام پزشکی گرگان ***  معاون شبکه ی بهــداری گرگان سرپرست و راه انداز دانشکده ی پزشکی گرگان  ***  عضو همزمان کمیسیونهای پزشکی بنیاد _ تآمین اجتماعـی _ بهداشت و درمان و کمیسیون بنیاد جانبازان ***  عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامـی گــرگان ***  عضو هیات امنا ی فرودگاه گرگان ***  عضو هیات اجرایی و نظارت انتخابات گرگان در چند دوره  *** کسب مجــوز بیمارستان 300 تخت خوابی گرگان *** تلاش شبانه روزی جهت توسعه ی دانشکده ی پزشکی گرگـان و موفقیت در این امر و ...

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:33  توسط   | 

هپاتيت B

هپاتيت به معني التهاب کبد مي باشد و واژه هپاتيت براي توصيف آسيب کبدي استفاده مي شود. هپاتيت به معني التهاب کبد مي باشد. هپاتيت B نوع خاصي از هپاتيت است که توسط ويروس ايجاد مي گردد.

راههاي انتقال: راههاي متعددي براي انتقال هپاتيت B وجود دارد که به شرح زير مي باشد:

- سوزن آلوده

هر عاملي که موجب تماس خون و ترشحات بدن با مخاط پوست شود  ميتواند باعث انتقال ويروس هپاتيت B گردد. اين عوامل  شامل خالکوبي، طب سوزني، سوراخ کردن گوش مي باشد. استفاده از  سوزن مشترک در بين افراد معتاد يکي ديگر از راههاي انتقال است.

- انتقال از طريق جنسي

انتقال از طريق تماس جنسي محافظت نشده شايعترين راه انتقال هپاتيت B در کشورهاي توسعه يافته است.  حدود 30 درصد موارد جديد هپاتيت B در ايالت متحده آمريکا از اين طريق انتقال مي­يابد.

- انتقال از طريق مادر به کودک

انتقال از طريق مادر به کودک در زمان زايمان را انتقال پري ناتال مي نامند. شواهدي دال بر اينکه عمل سزارين از انتقال عفونت به کودک جلوگيري کند وجود ندارد، و تغذيه با شير مادر خطر انتقال را افزايش نمي دهد. نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به هپاتيت B معمولاً ايمونوگلوبولين هپاتيت B دريافت کرده و در اسرع وقت  بعد از تولد واکسن هپاتيت B را دريافت مي­کنند.

- تماس نزديک

هپاتيت B مي تواند از طريق تماس نزديک انتقال پيدا کند. بدليل اينکه ويروس خارج از بدن براي مدت طولاني زنده مي ماند، مي تواند از طريق وسايلي که آلوده به ويروس هستند مانند اسباب بازي، قيچي و مسواک مشترک  منتقل شود.

 - تزريق خون

در حال حاضر  خون هاي اهدايي بطور کامل غربالگري شده و انتقال ويروس هپاتيت B از طريق تزريق خون شايع نيست 

- محيط بيمارستان

در محيط بيمارستان، ويروس هپاتيت B

- پيوند اعضاء

ويروس هپاتيت B مي تواند بين  کبد اهدا شده و اندامهاي ديگر انتقال پيدا کند. بهر حال از آنجايي که اهداء کنندگان عضو بطور روتين از نظر ابتلاء به هپاتيت غربالگري مي شوند، احتمال انتقال از اين طريق کاهش مي &يابد.

 علائم:اکثر افراد آلوده، حتي آنهايي که بيماري پيشرفته دارند، براي سالهاي متمادي بدون علامت هستند. همه افراد مبتلا به هپاتيت B مزمن در معرض خطر عوارض بيماري مانند فيبروز کبدي و کانسر کبد مي باشند.

علائم هپاتيت B حاد:

 علائم هپاتيت B حاد معمولاً 4-1 ماه بعد از آلوده شدن ظاهر مي شوند. اولين علائم غير مشخص شامل تب، راش پوستي، درد و التهاب مفاصل مي باشنداگر چه اکثر افراد بدون علامت هستند، علائم هپاتيت حاد ممکن است شامل خستگي، کاهش اشتها، حالت تهوع، زردي و درد در قسمت بالاي راست شکم باشد.

علائم هپاتيت B مزمن :

علائم هپاتيت B مزمن متغيير مي باشد و مي تواند براي سالها طول بکشد. اکثر افراد مبتلا به ويروس بدون علائم هستند. ساير افراد علائم مربوط به التهاب کبدي از قبيل خستگي و کاهش اشتها را تجربه مي کنند.

حدود 20-10 درصد افراد مبتلا به هپاتيت B مزمن دچار عوارض بافت خارج کبدي و اندامهاي ديگر  مي شوند. التهاب عروقي و بيماري کليوي شايعترين عوارض بيماي مي باشند. در افراد مبتلا به هپاتيت B مزمن که دچار سيروز يا کانسر کبد مي شوند ممکن است علائمي مانند خستگي، کاهش وزن، آسيت و ادم پاها، خونيريزي، گم گشتگي ذهني و درد شکم را تجربه کنند.

تشخيص:تشخيص هپاتيت B بر اساس گرفتن تاريخچه دقيق پزشکي، علائم يافت شده در معاينه فيزيکي و نتيجه تستهاي تشخيصي مي باشد.

تستهاي تشخيصي

تستهاي تشخيصي، وجود آسيب کبدي، شدت آسيب و اينکه آسيب متوقف شده يا در حال پيشرفت است را نشان مي­دهند .

· در هنگام  وقوع هپاتيت B حاد، سطح دو آنزيم کبدي در خون معمولاً افزايش مي يابد (شايد بيشتر از IU/L1000)، در اکثر افراد مبتلا به بيماري  حاد، طي 4-1 ماه سطح آنزيم به سطح نرمال بر    مي­گردد.

· سطح بالاي بيلي روبين در خون اغلب نشانه آسيب شديد کبدي مي­باشد. سطح بالاي بيلي روبين باعث زردي (يرقان) زرد شدن پوست وچشمها و تيره شدن ادرار مي­شود.

·   سطح پائين بيلي روبين، اغلب نشان آسيب مزمن کبدي است.

· طولاني شدن غير نرمال زمان پروترومبين (زمان لازم براي لخته شدن خون) يا INR بالا، نشان دهنده شدت بيشتر آسيب کبدي مي­باشد.

مارکرهاي هپاتيت

سطح مارکرهاي هپاتيت يافت شده در خون مي تواند عفونت هپاتيت B را تائيد و عفونت حاد را از مزمن افتراق دهد. تشخيص هپاتيت B حاد بر اساس وجود HBsAg مي باشد. وجود مارکر HBsAg براي مدت حداقل 6 ماه نشانه مزمن شدن هپاتيت B مي­باشد.

در هپاتيت B حاد، HBV- DNA در فاصله نزديک  بعد از آلوده شدن  به ويروس در خون يافت     مي شود. در هپاتيت B مزمن، سطح HBV-DNA اغلب براي سالها بالا مي ماند و زمانيکه سيستم ايمني بدن بر ويروس کنترل پيدا کرد کاهش مي يابد.

 

بيوپسي کبد

در زمان نمونه برداري کبد، قسمت کوچکي از بافت کبد جهت بررسي هاي ميکروسکوپي نمونه برداي مي­شود. نمونه برداري کبد براي مونيتورينگ پيشرفت آسيب کبدي در افراد مبتلا به هپاتيتB مزمن، کمک به تصميم گيري در مورد درمان و يافتن سيروز کانسر کبد مورد استفاده قرار مي­گيرد.

درمان :در حدود 95 درصد افراد درمان خاصي براي درمان هپاتيت B حاد وجود ندارد، سيستم ايمني بدن عفونت را کنترل مي کند. درمان ضد ويروسي ممکن است در موارد هپاتيت B شديد يا هپاتيت B حاد طول کشيده در نظر گرفته شود. در افرادي که مبتلا به هپاتيت مزمن مي شوند، اهداف درماني عبارتند از توقف تکثير ويروس، کاهش يا بهبود آسيب کبدي.

غربالگري منظم براي کانسر کبد با  انجام سونوگرافي و آزمايش آلفافيتوپروتئين هر سال يا  هر دو سال يکبار توصيه مي شود.

درمان ضد ويروسي

تا کنون شش دارو براي توقف يا کاهش تکثير ويروس هپاتيت B شناخته شده و در دسترس مي باشند. اين داورها شامل: لاميوودين- آدفووير- انتکاوير- تلبيوودين- اينترفرون آلفا- پگ اينترفرون آلفا مي­باشند.

فاکتورهاي موثر بر پيش آگهي :پيش آگهي تحت تاثير وسعت تکثير ويروس و توانايي سيستم ايمني براي کنترل عفونت قرار مي گيرد. فاکتورهاي ديگري که دوره هپاتيت را وخيم تر مي کنند شامل جنس مذکر، مصرف الکل و عفونت همزمان با ديگر ويروسهاي هپاتيت مي­باشد.

 

 تغذيه

رژيم غذايي خاصي که وضعيت بيماران مبتلا به هپاتيت B را بهبود بخشد شناسايي نشده است. بهترين توصيه، خوردن غذاي نرمال، سالم و متعادل مي باشد.

الکل

از آنجائيکه مصرف الکل باعث آسيب بيشتر به کبد مي شود بايد از آن پرهيز کرد. تمام انواع مشروبات الکي براي کبد مضر هستند.

ورزش

ورزش براي سلامتي مفيد است و توصيه به انجام آن مي شود، اما بر روي ويروس بي اثر است. 

داروهاي گياهي

اگر چه داروهاي گياهي بسياري براي درمان بيماري هپاتيت B تبليغ مي­شوند، هيچکدام باعث بهبودي اين بيماري نشده است. علاوه بر اين بعضي از اين  داروهاي گياهي براي کبد بسيار سمي هستند. 

آلودگي براي افراد خانواده

هپاتيت B حاد و مزمن مسري هستند. بنابراين افراد مبتلا به هپاتيت B بايد عوامل خطر انتقال عفونت را به ديگران کاهش دهند. اين معمولاً شامل به حداقل رساندن در معرض خون و مايعات بدن، انجام تست سريع افراد خانواده و واکسيناسيون افرادي که در معرض خطر عفونت هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:30  توسط   | 

اشعار زیبای استاد علی سهرابی (پیرامون دهه فجر)

 

                                                 (ايام طرب )

عشق آمدو هنگام صفا در دهـــه فجر           طالع شده با شمس ضحي در دهه فجر

 بلبل به تمناي وصــــال گــــل نرگس             مستانه شده جلــــوه نما در دهــه فجر

 آن پير خــرد مظهــر ايمان و شهـادت           آمد به مهين ملك و ســــــرا در دهه فجر

 از يمن مسيحا نفسش گشته پديـــدار          خيرات مكــــــــرر همه جا در دهــه فجر

 ساقي بده آن ساغر جان پرور لب سـوز        تا زنده كند عهــــد و وفـــــا در دهـه فجر

 «ايام طرب » آمدو سر خــــاب شهادت         با يـــــــــاد جميــع شهــدا در دهــه فجر

 اين تحفه حق است كه هست ملت ايران      شايسته ايــن لطف و عطا در دهـه فجر

 « سهرابي »  از این طبع گهر بار   بگوید        شعــــری به مثال شعــــرا در دهـه فجر

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:29  توسط   | 

اشعار استاد سهرابی با عنوان مخزن الاسرار عشق

کشتی   عمرم   شکست    از  شدت   طوفان  تو                 صبر   کن  ای نازنین  ،جانم  شود  قربان تو

گیسوانت    دام    من    شد  تا      گرفتارت   شوم              زین   سبب   من تا قیامت رفته ام زندان   تو

از   ازل    می   خورده ام  از  ساغر  و     پیمانه ات               نشکن   این   پیمانه را  تا نشکنم   پیمان   تو

قفل لب    را    بشکن   و    با   من سخن   آغاز  کن             ذکر   تو   باشد   برایم   بهترین      احسان تو

سینه ام باشد همی شه« مخزن الاسرار عشق»             کن   ترحم   تا   نریزم      گوهر    پنهان     تو

دوست دارم   بهر   دیدارت     همیشه    تشنه لب                چون  بیابانی  ش وم تفتیده و عطشان   تو

مهربانا !   از که گیرم   من   نشانت   تا    که   من               در سرخوانت شوم هر روز و  شب مهمان تو

لذتی خوشتر   نباشد  بهر    « سهرابی »     کنون                جز  که  بیند  یک نظر آن غنچه ی خندان تو

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:28  توسط   | 

استاد علی سهرابی

 
نگاهی به حیات علمی :

استاد سهرابی


علي سهرابي در اول خرداد يكهزارو سيصد و چهل و هفت هجري شمسي مصادف با بيست و سوم صفر يكهزارو سيصدو هشتادو هشت هجري قمري در خانواده اي مذهبي در روستاي آسياب سر شهرستان بهشهر ديده به جهان گشـود .ایشان با اخذ دیپلم در رشته علوم تجربی به دلیل علاقه ی وافرش به ادبیات فارسی با شرکت در آزمون سراسری و پذیرفته شدن در مركز تربيت معلم دكتر شريعتــي شهرستان ساري در رشته دبيري ادبيات فارسي مشغــول تحصيل گرديدندكه ورود ايشان در تربيت معلم و برخـــورداري از راهنمايي هاي اساتيد گرانقدر موجب گرديد ايشان عاطفه را با تخيل گره زدند و با زباني آهنگين كلمات را در پي هم نهادند ، ســرودن شعر و فعالیت های ادبی خود را آغاز نمودندكه به گفته ي ایشان « اگر چه در اين راه از مصاحبت اساتيد بهره مند بوده ام و پدر بزرگ عزیز فقیدم با سرودن اشعـار در رثاي ائمـــه ي هدي بويژه امام حسين (ع) ، اين طبع روان را در وجودم به وديعـه گذاشتند ولي نمي توانم در توفيق خود ، تشويق دوستان گرامي و ارجمندم را ناديده بگيرم » .
ایشان پس از استخدام در آموزش و پرورش ، تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی تا اخذ درجه علمی کارشناسی ارشد ادامه دادند و هم اکنون نیز علاوه برتدریس در دبیرستان های شهرستان بهشهر به عنوان مدرس در دانشگاه های پیام نور و موسسه آموزش عالی تمیشان و دانشکده فنی شهرستان بهشهر به تدریس اشتغال دارند .
آثار ایشان :
1-سفر نامه تحت عنوان سفر عشق(سفر عمره مفرده)
2-سفرنامه تحت عنوان برخوان عاشقی(سفر عتبات عالیات)
3-پایان نامه تحت عنوان بررسی اشعار ,مراثی و شخصیت ادبی محمد تقی صیامی گرجی
4- دفتر اشعار تحت عنوان تحفه ی درویش
5- چند مقاله ی علمی - ادبی

ابیات زیر برگرفته از سفرنامه برخوان عاشقی شاعر مباشد:

دل به کـــوی اهل  معنا زد   قـدم

 

می نگارد خاطـــره باز این   قلـم

نقش بندد بــــر صحیفه   راز    دل

           

می شــود آتش ، درونـم مشتعِل

اَبر جان چون بارِشِش از سر گرفت

 

  کشتی غـم در دلم لنگــر گرفت

آنچه دیدم من ،  هــویدا  می کنم

 

آه را بـا نالـه   ســــودا   می کنم

گـه   بگـــویم   از   حدیث  کاظمین

 

گـه ز سامـــــرّا    نگیـن    عالمین

در نجف مـن عقده ی دل   وا  کنم

 

کـــــربلا    را   با جنـون معنا   کنم

در رثای عشق گـــویا    می شوم

 

چون توانم نیست رسـوا می شوم

ای قلم  !  مــولا   کجا و من کجا ؟

 

وصف جـان و  دل کجا و   تن کجا ؟

چون نباشد در خـورِ شأنش   کلام

 

پس زبان را دَرکِش و گـو   والسّلام

« سهرابی » ، کارت نباشد مدح او

 

آنچه در   خاطـر   گذشت آن را بگو

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:28  توسط   | 

روزگار

روزی روزگاری مردی در جنگل زندگی می کرد او دختری داشت که خیلی زیبا بود او درسه سالگی مادرش را از دست داده بود و از بچه گی کار های خانه را خودش انجام میداد در سال های آخر زندگی پدر، دختر جوان که می دانست تنها میشود افسرده شده بود در همان سال بود که پسری عاشق دختر شده بود دخترک خبر نداشت از این که او در ذهن دیگری جای دارد پسر جوان

این موضوع را با پدر دختر در میان گذاشته بود به همین خاطر پدر در آخرین روز زندگی اش این موضوع را به دختر گفت اما مرگ به پدر اجازه نداد نام پسر را بگوید و در گذشت .دختر هراسان به طرف دهی که در نزدیکی جنگل بود به راه افتاد او دنبال مردی می گشت که کارش خاک سپاری بود مرد را به خانه برد تا پدرش را دفن کند دختر جوان پدرش را با اندوه فراوان به خاک سپرد بعد سه روز ناراحتی یادش امد که پدر در اخرین لحظه عمرش چه گفته بود ازآن روز به بعد منتظر پسری بود که پدر گفته بود او خیلی تنها شده بود اما باز هم امید داشت به این که روزی پسری خواهد امد واو را ازاین بدبختی ها نجات خواهد داد او سخت مشغول کار شده بود تا بتواند مخارج زندگی اش را در آورد او روز های سخت زمستان را پشت سر گذاشت تا این که بهار از راه رسید دختر دیگر از امدن ان پسر که پدر می گفت نا امید شده بود روزی  مشغول کار بود که پسری جوان با قد و قامتی بلند و موهایی مشکی به سویش دوید دختر از امدن پسر خیلی خوش حال شد پسر جوان جلو امد و ادرسی از دخترگرفت و رفت. دخترباخو دش گفت حتماً از روی شرمندگی  حرفی نزد ده روز گذشت دوباره ان پسر را دید به طرفش رفت اما پسر هیچ عکس العملی از خود نشان نداد دختر جلو رفت و سلام کرد پسر تعجب کرد و خیلی سرد و ارام جواب دختر راداد دختر شروع کرد به حرف زدن با پسر پسر متعجبانه به حرف های دختر گوش میداد دختر از رفتار سرد پسر ناراحت شد بعد از اندکی  که گذشت دختر به خانه رفت و تا صبح گریه می کردو از پدر گله داشت صبح روز بعد که دختر برای کار از خانه خارج شد همان پسر را روبه روی خود دید پسر سلام کرد دختر با تعجب پرسید شما این جا چکار می کنید؟ پسر من ومن کنان پاسخ داد من من من شما را دیروز تعقیب کردم تا با اجازه شما و خانوادتان با پدر ومادرم برای خواستگاری بیاییم دخترک که از خجالت لپ هایش سرخ شده بود گفت مگر شما خبر ندارید که من پدرم را از دست دادم؟ پسر پاسخ داد معذرت می خواهم پس نظر خودتان راجع به من چیست؟ دختر لبخندی زدو پسر فریاد زنان از دختر تشکر کردو رفت فردای ان روز پسر همراه مادر و پدرش به خانه دختر رفتند و بعد از مدتی ان ها با هم ازدواج کردند پسر که روزی برای کار به بیرون از خانه رفته بود تصادف کرد و جان باخت دختر بیچاره که هنوز یک ماه هم از ازدواجشان نمی گذشت بیوه شد خانواده پسر مرگ فرزندشان را از قدم شوم دختر می دانستند دختر راسر زنش می کردند دختر که دیگر امیدی به زندگی نداشت تازه فهمیده بود که در زندگی از هیچ چیز شانس نیاورده بود از یه طرف غم بی پدرو مادری واز طرف دیگر غم شوهرواذیت های پدر شوهرو مادرشوهرازارش می داد دختر تصمیم گرفت به خانه پدریش باز گردد

دختر چند ماهی را در خانه پدرش گذراند که پسری جوان درب خانه ان ها را به صدا در اورد دخترک از ترس در را باز نکرد روز بعد همین اتفاق تکرار شد اما این بار دختر ناچار در را باز کرد پسر با دیدن دختر خوش حال شد و وارد خانه شد دختر از تعجب چیزی نتوانست بگوید پسر شروع به صحبت کرد و گفت که از دختر خوشش امده و این موضوع را با پدر دختر قبل مرگش در میان گذاشته بود دختر تازه فهمیده بود که پسری که با او ازدواج کرده بود همان پسری نبود که پدرش می گفت و موضوع را به پسر گفت پسر ناراحت شد از این که چرا زودتر نیامده بود پسر به خانه بر گشت و با خود فکر کرد وروز بعد به خانه دختر رفت و گفت عیبی ندارد ما با هم ازدواج می کنیم با هم ازدواج کردند وزندگی خوبی داشتند (خود را به تقدیر بسپار که هر چه باید همان میشود قسمت این بُوَد که تقدیر خواهد).

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:25  توسط   | 

چشمه روستاي آسياب سر :

                     اين موهبت الهي   كه طراوت و شادابي را به مخلوقات خداوند ارزاني مي دارد متشكل از سه چشمه به نام هاي سرچشمه ، ميان چشمه و شمشير بر مي باشد كه در فاصله 4 كيلومتري جاده اصلي بهشر ـ نكا در قسمت جنوبي روستاي آسيابسر قرار دارد كه همه ساله در فصل هاي بهار و تابستان و اوايل فصل پاييز ،دوست داران طبيعت كه از اهالي روستا يا روستا هاي هم جوار و بعضا شهر هاي بهشهر و رستمكلا مي باشند  با ساكن شدن يكروزه در حواشي رودخانه كه از چشمه هاي يادشده سر چشمه مي گيرد غبار خستگي را با بهره مندي از اين نعمت الهي ، از چهره ي خود و خانواده مي زدايند و شادابي را به خود و خانواده هديه مي نمايند.

آتشکده ی کیوس  بن قباد ساسانی(برادر انوشیروان)

 این بنا در جنوب غربی روستای آسیاب سر بر بالای کوه کم ارتفاع قرار دارد اگرچه هنوز کاملا مشخص نیست که  بنای مذکور همان آتشکــده ی تاریخی باشــد و لی به بقایای معماری و جزئیات آن مـــی توان تا مطالعه ی کامل نام آتشکده را بر آن اطلاق کرد . بنا دارای نقشه ی مـربع و ابعاد  5 / 8 *  5 / 8 متر است. با توجه به بقایای معماری و فرم مربع شکل ، این بنـا کاملا القـا کننده ی  یک

چهار طاقی است . مصالح اصلی این بنا را ، سنگ و ساروج تشکیل میدهد .بخش ظاهری دیوارها با سنگهای منظم هندسی چیده شده و داخل دیوارها با  لاشه سنگ و خاک پر شده اس ، قطر دیوارها 110 سانتی متر بوده و ارتفاع  دیوارهای سنگی باقی مانده در چهار ضلع بنا به ابعاد متغیر 150 _ 190 _ 210 _ 220 _ سانتیمتر است .

 در تاریخ آمده : بعد از حمله اعراب و مسلمانان به سرزمين ايران نوه کيـوس ( باو )  از يزگرد سوم در ري جدا شده و به اين منطقه عزيمت کرد . وي  ظاهرا قصـد داشت پس از جمع آوري سپاه به يزگـرد بپيونـدد و  با  مسلمـانان نبرد کند ولي به آرزوي خود نرسيد زيرا يــزگرد هنگامـي که  به سـرزمين خراســـان رسيد در همانجا کشته شد. زماني که جريان قتل يزگرد به گوش باو ( نوه کيـوس ) رسيــد بر طبق رسوم و آداب آتش پرستان با  ســري تراشيده در آتشکده ي اين منطقه گوشه نشيني اختيار کرده و به عبـادت ونيايش مشغـول شـد .

حمدا الله مستوفي مي نويسد : در زمان قباد  ساساني چنـــد ناحيه از مازنــدران و طبرستان آباد  شد که از آن جمـله آتشکده ي اين ناحيه بـــوده است که بـــه دست کيـــوس فرزند بزرگ قباد و  بـرادر انوشيـــروان در زمان حکمرانـــي او در ناحيه طبــرستان بنا نهاده شـــده است ( لازم به ذکر است حکمـــراني کيـــوس  ( گيوث ) در ســـال 520  ميلادي بــوده و  او به قسمت فرمانروايـــي  ازنـــدران

 منصوب گرديد). طبـق مستندات تاريخـي مــي توان استنـباط کرد که قدمـــت اين  منطقه به بيش از هـزاران سال مي رسد که به لحــاظ قدمت جـزو انگشت شمارهاي کشور عزيزمان مي باشد . آنطور که بعضي از کتاب هـــاي تاريخــــي ياد مــي کنند آتشکـــده اي که در ضـــلع غربـي اين روستا واقع مـي باشد جز  اولين آتشکده هاي  جهـان محسوب مي شود که سلاطـــين وقت و آتش پرستان و اشـراف بـراي نيايش در اين مکـان يتوتـه مي نمـــودند.

بقعه ی امیر کمال الدین و امیر شمس الدین آسیاب سر

 این بنا در مــرکز روستای آسیاب ســر و در غــرب روستــای کوهستـــان قــرار دارد . بنای بقعه دارای نقشه تقریبی مکعبی شکل به  ابعـــاد  6 * 8.75 * 8.5 متــر با مصالـــح آجر و گچ و آهـک ساخــــته شـــده است و روی بنا در ضلع جنوبـــی واقــع است . گنبد بنا در  اثـــر شلیک گلــوله توپ تخریب شده و در  مرمت جدیـــدی گنبد پـــخ و نیم دایـــره  بـــر بالای آن ایجاد کــــرده اند. تزئینات خارجی بنـــا  شامل تزئین آجــری سینه کفتری و نیـــم دایـــره های طاســـی شکــل و تــورفتگـی های مستطیل و مربعی شکـــل است در  داخل بنا دو قبر وجود داشته که بـنا بر روایت تــاریخــی مــزار  امیر کمـال الدین و امیر شمس الدین  است .با توجه به معماری بنا بقعـــه امیر کمـــال الدین یک برج آرامگاهی با گنبد هشت تــرک متعلق به  قـرن نهم هجری قمری است .

 تاریخ احداث مقبره ی سادات بابلکانی

 بعد از اينکه اعراب به ايران حمله کردند طبرستان و مازندران نيز به مانند ساير نقـاط ايـران به دين اسلام گرويدند، از اينرو اکثر حکمـرانان استان و مناطق ار سادات آن زمـان تشکيل مــــي دادند . چون سيـد عبدالکـريم  از دار فانــــي رحلـت نمـود فرزندش سيــد عبـدالله را بر جــاي پدر بر تخت نشاندند و او  نيز در آن سن کــم خود به شرب و خمـر اقدام مي نمود لهذا مردم مازندران از او متفرق شدنـد . در اين بين شخصي فرصت طلب به نام علي روز افزون مترصد فرصت بود که بر مسنـــد امارت جلوس کند تا اينکه روزي سيد شمس الدين بابلکاني به ديـــوان آمـد وقتي چشم نامبارک علي روز افزون به سيد افتاد دشنام داد و شمشير کشيد و به او حمـله برد و سيد نيز چاره اي جز مبارزه با او را نديد و به هم آويختند و از قضــاي ربانـي سيد شمس الدين بابلکاني درجه شهــادت يافت ( تاريخ فوت  765 هجـري قمري).

علي روز افزون نيز به جهت جنايتي که مرتکب شده بود بر فور سوار  بر اسبـي شـدو از صحنـه گريخت و سيـــد عبـدالله مست و لا يعقــل در خــواب غفلت  بود  و هنگامي که صورت واقعـه را به وي رسانيدند پروا نکـرد و باز هــم دست  از خواب غفلت بر نداشت . جنازه مير شمس الدين را به موطن خـود واقع در اين منطقه برده و در آنجا به خاک سپردندو به جهت احترامـــي که به ســـادات بابلکانــي داشتند مقبره اي بنا نمودند.از سويي ديگر سادات بابلکانــي چون سيد عـــبدالله را شايسته حکومت ساري نمي ديدند عمـوي او سيــد کمـال الـدين را ترغيــب به حکـومت نمودند و او  را به سلطنت قبـــول کـــردند ، اما سيد کمــــال الـدين نيز در اداره حکومت ناتوان نشان مي داد و نتوانست رضايت مـــردم را جلب کرده ، از آن سبب خود را معزول ساخت و به موطن خود ( اين منطقــه ) باز گشت . ديــري نپاييد که علي روز افـزون به دست مردمي که کـردار او را ديــده بودنـد کشته شــد . در اين اوصـاف سيد عبدالله بر مسند حکـومت بود و عمـــوي خود سيد کمال الــــدين را بگرفت و حبس کرد تا در زندان بيمـار شد و در همان مقبـــره مدفون شد و بمــرد 

               ( تاريخ فوت 782 هجـــري قمري ) .

قلعه ی شاه نشین طوس نوذر آسیاب سر

 قلعه ی شاه نشین در جنوب روستای آسیاب سر بر بالای ارتفاعات آن واقع شده است ، برای رسیدن به قلعه باید از 5 خندق که در جهت شمالـی و بخش هایی ار غرب و شــرق قلعه ساخته شده عبور کرد . این خندق ها در فاصله ها ی متفاوت از یکدیگر قـــرار گرفته اند. بخش هایی از دیواره ی قلعه در حدود 70 /2 متر  هنوز پا برجاست . با توجه به حفاریهای غیر مجاز به آسانی نمیتوان ورودی این قلعه را مشخص کرد ، ولــی به احتمال قریب بـه یقین ، ورودی قلعه در گوشه ی شمال غربی اثر قرار داشته است . دیواره ی جنوبـی قلـعه به ارتفاع 70 /2 متر باقی مانده که 4 ردیف سوراخهایـــی به اندازه های مختلف  بـــرای محافظت از قلعه برای نگهبانان در نظر گرفته شده است.آب این قلعه  بوسیله ی تنبوشه ها از چشمه ی موجود در ارتفاعات بخش جنوبی به این قلعــه هدایت مــی شد، علاوه  بـر قلعه ی شاه نشین دختر قلعه نیز در جنوب این روستا و در میــان کوهستان البــز و  درحاشیه ی  شمالی رودخانه ی نکا قرار دارد . این قلعه دارای مجموعـــه ی بسیار زیــبا ومعماری شگرف است .

 

     تاریخچه ی قلعه طوس نوذر

 

طوس نوذر فرمانده لشکر کيخسرو در امور سلطنتي کار شکني مي کرد ، او با فـريبرز پسر کيکاووس در اين خصوص همـــدست بود . از اين رو هنگامي که کيخســرو برحريفان پيروز شد طـــوس نوذر دريافت اگـــر پادشـاه به وي دست يابد او را سخت مجازات خواهد کرد . لذا براي فرار از مجازات با جمعي از اهل نوذر به جانب طبرستان و مازندران پناه گرفت پس از چنــــدي وارد اين منطقه شـــــد و قلعه اي بنا نهاد .  ظهير الـــدين مرعشي دانشمند نامي مي نويسد « هنوز آثار قصر و مقر طــوس نوذر باقي است و به لومان دون مشهور است ». رابينو نيز مي گويد : « محل قلعه اي  کـه طوس نوذر ساخته بود هنوز تا زمـان ابن اسفنديار در هنگامي که لومـان دون خوانـده مي شد معلوم بود ، کيوس نيـــز در اين نقطه آتشکـــده اي ساخت و اینطـــور نقل شــــده است کــــه ایــن روستــــا پای قلعــــــه ی آب دارا ( دژ دارا) اســـت .

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:24  توسط   | 

مراسم اعیاد

عید  نوروز در روستای آسیاب سر همچون روستا های دیگر مظهـر مودت و محبــت می باشد. پس از تحویل سال نو افراد با حضور در منزل پدر و مادر و  خویشاونـدان و دوستان سنت شرعی صله ی ارحام را به جا ی آورده و خانواده ها نیز با گستردن سفره ی هفت سین که با یک جلد کلام الله مجید متبرک می باشد از خانـواده ها پذیرایی می نمایند و فرارسیدن سال نو را به آن ها تبریـک می گویند . همچنیــن همزمان با حلول سال نو خانواده های شهدا و خانواده هایی که طــی سال گذشته، عزیزی را از دست داده اند بر سر مزار عزیزان خود حاضر شده و به قـرائت فاتــحه و تلاوت کلام الله مجید می پردازند و حضور در منـــازل خانواده های شهــــدا و خانواده های عزادار ، از اولویت های اصلی دید و بازدید های اهالی روستا می باشد .

 لازم  به ذکر است روحانی روستا در روز های پایانـی نیمه اول فــروردین ( فبل از سیزده ی نوروز) با هیئتی جهت عرض تبریک به منازل همـه ی روستاییان عزیمت می نمایند همچنین در روز سیزده ی  نوروز ،  اهالی با حضور در مناطق ســر سبز و برخورداری از طبیعت بکر و چشم نــواز روستا ، روزِ به یاد ماندنـــی را در کنــار خانواده های خود سپری می نمایند. شایان ذکر است در اعیاد مذهبی نیز مراســـم

ویژه ای برگزار می گردد که برگزاری نماز ویژه و پس از آن انجام عمــل حسنه ی صله ی ارحام در روز عید فطر ، قربانیِ گوسفند در روز عید قربان و زیارت علمــا و سادات در منزل آن بزرگواران در روز عید سعید غدیر خم و برگزاری جشن و سـرور در تکیه شهدا درشب عید مبعث و تمام ایام و لیالی ولادت های ائمـه ی معصومین (ع) از برنامه های دائمی اهالی روستا مــی باشد.

مراسم عروسی

 

مراسم عروسی در روستای آسیاب سر متاثر از سنن و رسوم گذشته در سـه روز برگزار می شود. باربری توسط خانواده داماد به منزل عروس و آوردن جهیزیه از منزل عروس به منزل داماد، از مراسم روز  اول همچنین مراسـم حنابندان عروس در منزل عروس به اتفاق خانواده و بستگان دامـاد ، اصلاح موی  سر  داماد در منزل داماد از مراســم روز دوم و  به ترتیب رفتن داماد به حمــام ، پذیرایـــی از مدعوین میان سـال و کهنسال ( باصرف ناهار ) ، عزیمت داماد جهت عرض ادب به نزد پدر خانم ، حنابندان داماد در منزل دامــاد ، پذیرایی از مدعوین جوان ( باصرف شام) و مشایعت عروس جـــهت عزیمت از منزل خود به منزل داماد از مراسم ویژه روز سوم عروسی ( روز پایانی ) مــی باشدهمچنین یک یا دو روز پس از عروســـی ، مادر خانــم با دعوت از عـروس و داماد، خانواده و خویشان  نزدیک داماد ،  از آنهـا  به صـرف شـام پذیرایی می نماید. لازم به ذکر است قبل از شـروع عروسی ، هریک از  خانـواده های عـروس و داماد با کمک بستگان خویش به پخت انواع شیرینی های محلی،حلوا ها و انـواع نانهای سنتی پرداخته و سفره های شـادی خود را با حاصل دستان خـود رنگین می کنند .

 

 مراسم ماه مبارک رمضان

 

ماه مبارک رمضان در روستای آسیاب سر تجلی شکوه و عظمت ماه ضیافت الله است .همه روزه نماز های یومیه بصورت  جماعت  در دو  مسجد مهدیه و سجـادیه اقامه می گردد و پــس ازافطار نیز مجددا  نماز جماعت مغرب و عشا ( برای کسانی که توفیق حضور در نمــاز جماعت را قبل از افطار نداشته اند ) در مسجد  سجادیه اقامه می گردد و مقابله ی قرآن کریم و قرائت ادعیه ویژه ماه رمضان از شب اول تا شب نوزدهم  همراه با مراسم ویژه ی شب قدر و مراسـم شب ضربت خوردن امام علی ( ع ) در همین مسجد ( سجادیه ) برگزار می گردد سپس از شب بیستم تا پایان ماه مبارک رمضان مراسم مذکور در مسجد مهدیه برگزار می گـردد که مـراسم ویژه ی شب بیست و یکم ( شب قدر و شب شهادت امام علی « ع » ) و مراسم شب بیست و سوم ( شب قدر و سومین شب شهادت امام علی « ع » ) در همین مسجد بــرگزار می گردد.

 

 مراسم ماه های محرم و صفر

 

در ماه محرم و صفر که عالم هستی در اندوه شهادت سرور و سالار شهیدان ، امـــام حسین (ع) و یاران باوفایش نشسته است. مـــردم روستای آسیابسر نیز با شرکت در مـراسم عـــزاداری  و سوگواری رخت ماتم در بر کرده ودر مظلـــومیت آن امام همام و یاران بـاوفایش ، دلهایشـــان پر از غم و چشمــه ی دیدگانشان همواره جاریست .مراسم دهه ی اول مـــاه محـرم همه شب با نوحه سرایی مداحان اهل بیت (ع) و سخنرانی علما برگزار می گردد و از شب پنجـــم تا شب دوازدهم پس از عزادری، بصورت عمــومی از عـزاداران و سوگـواران حسینـــی به صرف شـام پذیرایی بعمل می آید و در طول دهه اول ، مراسم روضــه ی امام حسین در منزل تعــدادی از اهالی روستا برگزار می گردد.روز هفتم ماه محـــرم که منسوب به بــاب الحوائـــج حضــرت ابوالفضل (ع) می باشد ابتدا مراسم زیارت عاشورا برگزار می گردد سپس نمادی از بیرق پرچمدار کربلا در مراسمی تحت عنوان «  بستن علم » ، آماده می گردد و با بردن آن به منازل اهـــالی روستا و نوحه سرایی در طول روز یاد بزرگ پـــرچمدار قیام عاشورا در اذهـــان زنده مـی شود .

دسته روی هیئت حضرت علی اصغر ( کودکان روستا ) از مسجد سجادیه بسوی مزار شهـــدا در عصر هفتم محرم ، دسته روی اهالی روستا به شهر رستمکلا در شب هشتم محرم، دستـــه روی اهالـــی روستا به روستای کوهستان در نهم محرم ( شب تاسوعا )، بر گزاری زیارت عاشــورا در صبح روز تاسوعا ،  استقبال از عزاداران تکیه شهید حاج آقا مصطفی خمینی روستای گرجی محله در صبح تاسوعا، دسته روی اهالی روستا به روستای گرجــی محــله ( تکایای : شهید حـــاج آقا مصطفی خمینی « میانده» ، امام خمینی « ره » « بروخیل»  و صاحب الزمان « عج » ) در عصر روز تاسوعا ، استقبال از هیئت عـــزاداران روستای کوهستان در شـب دهـــم محـرم ( شب عاشورا ) ، برگزاری زیارت عاشـورا در صبح روز عاشورا، استقبال از هیئت عـــزاداران شهر رستمکلا  و پذیرایی از ایشان با آش و برگزاری نماز جماعت ظهر عاشـورا، دسته روی اهالی روستا از مسجد سجادیه به سوی مزار و تکیه ی شهدا در بعد از ظهـــر روز عاشورا و اجرای مراسم نمادین آب فرات و دور زدن ذوالجناح، استقبـــال از هیئت عـزاداران حسینـی تکایای امام خمینی (ره) و صاحب الزمان (عج) روستای گرجــی محـــله در عصـر عاشورا ، برگزاری نمادین آتش زدن خیمه ها و مراسم شام غریبان در تکیه ی شهدا از دیگر مــراسم دهه ی اول مام محرم می باشد.لازم به ذکر است در شب دوازدهم شب سوم امام حسین (ع) و شهـــدای گلگون کفن کربلا ( شب خاکسپاری پیکرهای مطهر شهـــدای کربلا ) پس از صــرف شام مراسم نمادین به خاکسپاری شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد در تکیه شهدای بـــرگزار می شود. همچنین مراسم روضه خوانی در تکیه ی شهدا بطـــور مستمر در دو ماه محـرم و صفر در تکیه ی شهدا برگزار می گردد و نیز مراســـم اربعین امـــام حسین (ع) و شهدای کربلا و رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبـــی (ع) به صرف ناهار و مراسم شهادت امام رضــا (ع) در شب شهادت آن حضرت در تکیه شهــــدا بر گزار مــــی گردد .

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:22  توسط   | 

موقعیت عمومی روستای توریستی آسیاب سر بهشهر

موقعيت عمومي روستاي آسياب سر

مقبره سادات بابلکانی روستای آسیابسر

                   آسياب سر در موقعيت 53درجه و 28 دقيقه طول جغرافيايي و 36 درجه و 41 دقيقه عرض جغرافيايي در 4 كيلومتري باختر شهرستان بهشهر و17 كيلومتري خـــا ورشهرستان نكاقرار دارد كه از طـــرف شمال وصل به جـــاده سراسري بهشهر و نكا و منتهي به زمين هاي كشاورزي و از ســوي جنوب وصل به سلسله جبال البـــرز و از طـــرف شرق وصل به روستاي كوهستان و ازســوي غرب وصل به روستاي گرجي محله مي باشد كه از لحاظ تقسيمات كشوري يكي از روستاهاي دهستان كوهستان از بخش مركزي شهرستان بهشهر مي باشد .

موقعيت شهرستان بهشهر

 

  شهرستان بهشهر يكي از شهرستان هاي استان مازندران در جنوب شرقي در ياي خزر و جنوب خليج گرگان قرار دارد و شرقي ترين شهرستان مازندران به شمار مي رود وسعت اين شهرستان 4/2175 كيلومتر مربع كه حدود 9% از كل مساحت استان مازندران و سيزده صدم درصد از كل مساحت ايران را در بر مي گيرد در 50 كيلومتري مركز استان واقع شده كه از طرف شمال به درياي خزر ،  از مشرق به شهرستان بندرگز و كردكوي ( استان گلستان )،  از جنوب به شهرستان هاي دامغان ( استان سمنان)و از مغرب به شهرستان نكا محدود مي باشد .

             اين شهرستان بين 36 درجه و 25 دقيقه تا 36 درجه و 42 دقيقه عرض شمالي و بين 53 درجه و15 دقيقه و 54 درجه و 9 دقيقه طول شرقي قرار دارد . شهرستان بهشهر از نظر تقسيمات اداري داراي سه شهر ( بهشهر، گلوگاه ،رستمكلا) و سه بخش ( مركزي ، گلوگاه ، يانسر ) و 6 دهستان مي باشد . كه بخش هاي مركزي و گلوگاه در منطقه ي جلگه اي و بخش يانسر در ناحيه كوهستاني واقع شده اند و بخش يانسر نيز فاقد سكونت گاه هاي شهري مي باشد

شهرستان

بخش

مركزبخش

دهستان

مركز دهستان

تعداد آبادي

بهشهر

مركزي

بهشهر

ميانكاله

زاغمرز

13

كوهستان

كوستان

5

گلوگاه

گلوگاه

كلباد

لمراسك

11

پنج هزاره

علمدار محله

16

يانسر

بيشه بنه

شهدا

سفيد چاه

33

عشرستاق

بيشه بنه

35

 

 

ويژگي هاي جمعيتي شهرستان بهشهر

                شهرستان بهشهر در سال 1375 داراي جمعيتي برابر با 176731 نفر ( 8/6 %   از جمعيت استان ) مي باشد تراكم نسبي آن 2/8 نفر در هر كيلومتر مربع است مجموع جمعيت اين شهرستان در 37597 خانوار سكونت داشته كه 99300 نفر ( 3/56 %   ) در مراكز شهري و 77431 نفر ( 8/43% ) در روستاها سكونت دارند از كل جمعيت اين شهرستان 87912 نفر مرد و 88819نفر زن است و در مقابل هر 100 مرد 101 زن زندگي مي كنند بيشترين رشد جمعيتي در سال هاي 1365 بوده كه به علت تشويق دولت در زمينه ي افزايش بعد خانوار بعد از پيروزي انقلاب و مهاجرت روستائيان اطراف و بخش جهت اشتغال و كاريابي در صنايع بوده است .

 

 

 

سال

جمعيت

خانوار

ميانگين خانوار

ميزان رشد

1355

93819

16960

53/5

ـ

1365

153082

25966

89/5

1/5

1375

176731

37597

7/4

44/1

 

 

حوزه نفوذ

             حوزه نفوذ عبارتست از منطقه يا ناحيه اي كه براي رفع مايحتاج عمومي و كسب خدمات برتر به يك مركز مراجعه مي نمايند قدرت يا ميزان مراجعات به مركز به عواملي همچون رفاهي، خدماتي ، زيربنايي، سياسي ، طبيعي ، اقتصادي و تاريخي بستگي دارد در ارتباط با روستاي آسياب سر با توجه به نزديكي شهر روستاهاي اطراف نيز فاصله ي زيادي با شهر ندارند لذا براي دسترسي به خدمات برتر به شهر مراجعه مي نمايند .

 

 ويژگي هاي طبيعي

 الف: ناهمواري ها:

                                شكل نا هموار ي هاي روستا بگونه اي است كـه به روشني مي توان آن را به دو قسمت جلگه اي و كوهستاني تقسيم كرد . امتداد و جهت رشته كوه البرز به صورت ديواري در مسافتي تقريبي به طول 700 متر ناحيه ي جنوبي روستا را با ناحيه ي شمالي آن كه به صورت جلگه اي مي باشد  تقسيم مي كند بدين علت تقريبا در سراسر روستا ( ازجنوب به سمت شمال ) شيب زمين كاهش مي يابد . شايان ذكر است در فاصله ي 1600 متر از جاده (بهشهر ـ نكا ) به سمت جنوب روستا ، زمين قسمت غربي روستا داراي شيب مي باشد كه منازل مسكوني روستائيان در بالاي ارتفاعات منظره زيبايي را بوجود آورده است .

ب) كوه ها:

                               كوه هاي روستا متعلق به رشته كوه البرز است و بر اثر كوهزايي آلپي دوره سنوزوئيك ( ترشياري ) تشكيل شده است و از دل كوههاي اين روسنا چندين چشمه  مي جوشد كه كوسان رود را پديد آورده است كه اين رود موجب جدايي دو روستاي آسياب سر و كوهستان گرديده است . همچنين در پيدايش و گسترش قسمت شمالي ( جلگه اي ) روستا عواملي از قبيل ميزان آب كوسان رود ، و سعت حوضه كوسان رود ، شيب بستر كوسان رود ، مقاومت سنگ  ها و در نهايت عمق درياي خزر موثر بوده است .

ج) پوشش گياهي :

                               تنوع پوشش گياهي ، بويژه در قسمت جنگل در سطح اراضي روستا كاملا مشهود مي باشد . البته در گذشته فلمرو جنگل روستا ، وسيع تر از امروز بوده است ولي استفاده بي رويه و قطع در ختان توسط مردم جهت احداث بنا و سوخت ، در زماني كه منابع سوختي مانند نفت و…. براحتي در دسترس نبوده است و در زماني  كه روستا از نعمت گاز محروم بوده است و قطع درختان توسط شركت ها مانند نكا چوب و …. از وسعت جنگل كاسته است و  حواشي شمالي جنگل بعضا توسط برخي از اهالي تصرف شده و به كشت انواع محصولات و ايجاد باغ ها اختصاص يافته است . وبا توجه به ارتفاع زمين ،در جنگل روستا ، در ختان پهن برگ و سوزني برگ ازقبيل آزاد، ازگيل، افرا، انجيلي،اوجا ، مازو ، تمشك ، راش و توسكا فراوان ديده مي شود .

د) ژئو مرفولوژي:

                             شرايط جغرافيايي روستاي آسياب سر به تبعيت از عمل نيرو هاي داخلي و خارجي زمين ، پسروي دريا و فرسايش ، امكان تشكيل رسوبات تمام دوران هاي زمين شناسي را فراهم كرده است . قديمي ترين سنگ هاي زمين روستا از نوع سنگ هاتي شيستي دوران پركامبرين است و رسوبات دوران پالئوزوئيك كه بيشتر از نوع آهكي هستند در ارتفاعات اين روستا گسترش دارند همچنين رسوبات دوران مزوزوئيك كه عمدتا از نوع آهكي لار ، ماسه سنگ و شيل شمشك تشكيل شده اند به صورت نوار پيوسته اي شرقي ـ غربي كسترش دارند . همچنين در اين روستا رسوبات دوران سنوزوئيك (ترشياري ) كه بصورت رسوبات آهكي هستند و مر بوط به رسوبات دوره نئوژن درياي مازندران ميباشد وجود دارد و وجود آبرفت هاي رودخانه اي رسوباتي را بوجود آورده است كه به صورت نسبي موجب حاصلخيزي خاك ها گرديده است كه اكثر اين رسوبات متعلق به دوران كواترنر مي باشد كه به رسوبات كواترنري معروف مي باشد .

 

ه) آب و هوا :

                               روستاي آسياب سر آب و هواي معتدل خزري دارد و به سبب نزديكي با درياي خزر ، ديوار كوهستاني البرز و كمي فاصله بين كوه و دريا ، دمايي معتدل و رطوبتي  دارد به طوري كه ميزان بارندگي آن همانند ديگر مناطق شهرستان قابل توجه مي باشد و توزيع فصلي باران متناسب و دوره خشكي كوتاه است و به علت رطوبت نسبي بالا و پوشش ابري مداوم آسمان و كمي ارتفاع ، دماي هوا معتدل و دامنه ي گرماي آن محدود است و تابستان هاي گرم و  مرطوب ( شرجي) و زمستان هايي معتدل و مرطوب دارد و يخبندان به ندرت اتفاق مي افتد .

 

و) بـــاد :

                             از وضعيت جغرافيايي اين منطقه روشن است از آنجايي كه اين منطقه تحت تاثير توده هواي سيبري مي باشد باد هاي خوبي مي وزد و جهت باد در روز اكثرا بصورت شمال غربي به سمت جنوب شرقي و در شب اكثرا به صورت جنوب به سمت شمال مي باشد . كه وزش باد در شب بويژه در فصل تابستان خنكاي مطبوعي را براي آن دسته از ساكنيني كه ساختمان آن ها داراي درب و پنجره جنوبي مي باشد به ارمغان مي آورد .

وجــه تسميه

                همانگونه كه در قسمت كوه ها بيان شد روستاي آسياب سر در جوار كوسان رود  قرار دارد كه اين رودخانه مرز مشترك دو روستاي آسيابسر و كوهستان مي باشد كه قرار گرفتن در كنار چنين رودخانه اي و عوارض طبيعي مناسب زمين موجب گرديد كه اين روستا مكان مناسبي براي تاسيس آسياب هاي آبي گردد كه اهالي معدود اين منطقه از فرصت استفاده كرده با احداث 18آسياب آبي در مسير رودخانه علاوه بر آسياب گندم و شالي مصرفي خود ، به دليل عــدم چنين آسياب هايي در منطقه با آسياب گندم و شالي روستاهاي اطراف، از اين طـــريق زندگي را سپري مي نمودند لذا عزيمت افراد منطقه جهت آسياب محصولات در اين مكان ،با عنايت به لهجه ي طبري گذاشتن پسوند (سر ) به آخــر اسم ( آسياب ) در واقع نشان اسم مكان بوده است كه در ادبيات قديم به ويژه در ادبيات مازندرانــي رايج و مرسوم بوده است بدين جهت محل مذكور آسيابسر ( محل آسياب كردن ) ناميده شد .كه هم اكنون نيز پس از گذشت ده ها سال آثار بجا مانده از آن آسياب هاي آبي بصورت مخروبه در حواشي رودخانه و نهر ي كه آسِـــرو (آسياب رو) ناميده ميشود به چشم مي خورد. شايان ذكر است به قول بعضي از قدما تعداد آسياب هاي آبي كه قدمت آن ها قريب چهار قرن بوده است 40 آسياب بوده است كه پس از گذشت زمان تعداد آن ها به 17 آسياب تقليل يافته است .

سوابق تاريخـي

                     در خصوص سوابق تاريخي روستاي آسياب سر كه دقيقا به اين مكان اشاره نمايد ، چيزي در منابع تاريخي يافت نمي شود ولي آنچه را كه «رابينو» نويسنده و مورخ و همچنين مورخ ديگري به نام ابـن اسفنديار در خصوص پيشينه ي روستاي كوهستان ( روستاي مجاور) اشاره مي نمايد ، تمام آن آثار تاريخي  و مقبره  سادات بابلكاني  به نام هاي مير كمال الدين و مير جمال الدين بابلكاني كه در قرون هشتم و نهم هجري در طوسان (كوهستان فعلي )به قتل رسيده يا فوت نموده اند و آتشكده كيوس بن قباد برادر انوشيروان همگي در ملك آسيابسر قرار دارد كه  اين موارد نشانگر اين است كه قدمت تاريخي روستاي آسيابسر از روستاي كوهستان كمتر است ولي آنچه كه از تحقيقات محلي و پرس و جو هايي كه از افراد مسن و تكيه به قرائن و شواهد به عمل آمده  بيانگر اين است كـه بافت قومي روستا از مهاجراني تشكيل شده است كه در سال 1023هجري قمري از ايلات گرجستان ( شوروي سابق) به اين نواحي عزيمت نموده و همراه با بومي هايي از نژاد طپور ها در اين نواحي زندگي مي كردند كه لازم به ذكـــر است اين مهاجران از چهار طايفه بوده اند كه سه طايفه ي آن در روستاي گرجي محله در 3 منطقه به نام هاي بروخيل در قسمت غربي روستاي ، و محمد تسكي در وسط روستاي  و ميانده در قسمت شرقي روستا سكني گزيده اند و يك طايفه ي آن جهت نزديكـي به آب و فراهم نمودن امكانات معيشتي بهتر ( احداث آسياب و بعضا كارگري در آسياب ها در اين مكان ( آسياب سر ) سكونت نموده اند كــه داشتن پسوند «گرجي » در پايان نام هاي خانوادگي اكثر ساكنين اين روستا اين ادعا را تاييد مي نمايد.

 

ويژگي هاي انساني

الف) جمعيت:

               جمعيت روستا تا سال 1350متشكل از 195 خانوار به تعداد 1082 نفر بوده اند كه برابر سرشماري نفوس و مسكن 1365 تعداد خانوار به 360 خانوار و آمار جمعيت به 1750 نفر رسيد . همچنين برابر سر شماري سال 1375 تعداد خانوار به396 رسيد و آمار جمعيت نيز به 1778 رسيد لذا جمعيت فعلي روستا           408خانوار بوده كه تعداد 1921نفر را در بر مي گيرد. ب) وضعيت شغلي ( بدون احتساب بازنشستگان )

روستاي آسياب سر در حال حاضر داراي 320 دانش آموز وقريب  90  كارمند مي باشد كه از اين تعداد 85 نفر مرد و 5 نفر زن ميباشند . همچنين روستا قريب 60 كارگر داشته كه همگي آن ها مرد مي باشند و بصورت رسمي يا پيماني و يا قراردادي در موسسات و شركت هاي دولتي يا خصوصي مشغول به كار مي باشند.

ب) وضعيت علمي:

از نظر تحصيلات روستا داراي 4 نفر با مدرك  علمي دكترا و  5 نفر با مدرك تحصيلي فوق ليسانس و حدود 70 نفر با مدرك ليسانس و حدود 15 نفر با مدرك تحصيلي فوق ديپلم و حدود 25 نفر دانشجو در رشته هاي مختلف مي باشد و قريب 7 درصد از ساكنين روستا از نعمت سواد محروم مي باشند .

ج) مهاجرت :

                        از كل جمعيت روستا بيش از 12 درصد بنا  به دلايلي مانند ازدواج ، اقتضاي شغلي و برخورداري از رفاه بيشتر و …. به روستاهاي همجوار ، شهرستان  هاي بهشهر ، نكا و ديگر شهرستان هاي  كشورمهاجرت نموده اند . و غير از خانواده هاي كوهستاني روستا ، كه از بدو تشكيل روستا در اين روستا زندگي مي كردند حدود 5/7درصدبنا به دلايلي مانند  دلايل ذكر شده  از ديگر نقاط به اين روستا مهاجرت نموده اند .

 

اماكن آموزشي و فرهنگي ورفاهي

1ـ  دبستان شهيد هاشمي نسب :

                            اين مركز آموزشي با نام مدرسه ابتدايي صفوي آسياب سر حدود سال 1340 در روستاي آسياب سر داير گرديده كه چند سالي را به سبب عدم فضاي آموزشي در منزل اهالي داير بوده و پس از ساخت فضاي آموزشي در قسمت جنوبي قبرستان روستاي آسياب سر شروع به كار نموده است كه تا قبل از انقلاب دانش آموزان روستا ي كوهستان نيز از آن استفاده مي نمودند كه به صورت مختلط ( پسر + دختر ) داير بوده است كه به علت فرسودگي ساختمان مدرسه در سال 1358درجاي ديگر  احداث بنا گرديده و پس از شهادت اولين شهداي روستاي آسياب سر در جنگ تحميلي ( ابوالحسن هاشمي نسب ، محمد ابراهيم افشار ، مهدي الله وردي در سال 1361 ) كه پس از بيرون آمدن از حالت مختلط پسرانه آن به نام شهيد ابوالحسن هاشمي نسب تغيير نام داده و دخترانه آن با نام شهيد محمد ابراهيم افشار  در همين مكان بصورت شيفت مخالف آغاز به كار نموده است .

2ـ مدرسه  راهنمايي دخترانه بنياد 15 خرداد آسياب سر :

              پس از فرسودگي دبستان صفوي آسياب سر در قسمت جنوبي قبرستان آسياب سر ، با همت اهالي و آموزش و پرورش شهرستان و با مساعدت بنياد 15 خرداد استان مازندران  در سال 1372مدرسه اي جديدي احداث بنا گرديده كه نام آن را مدرسه راهنمايي بنياد 15 خرداد روستاي آسياب سر نهادند . كه دختران مقطع راهنمايي روستاي كوهستان نيزهمزمان  از آن استفاده مي نمايند  .

3ـ تكيه شهداي آسياب سر:

                              اين تكيه در محل كنوني آن در فضايي بسيار كوچكتر  در قسمت شمال شرقي آن احداث گرديده بود كه به سبب قدمت قريب 100 ساله ي آن در سال 1360  با همت اهالي روستا با زير بنايي به مساحت 400 متر مربع احداث گرديده كه مساحت كلي آن با احتساب  همكف و طبقه اول بيش 1ز 800 متر مربع مي باشد كه طبقه همكف علاوه بر اين كه  داراي انبار ظروف و امكانات آشپزي و شستشو ي ظرف مي باشد جايگاه عزاداري و سوگواري خواهران نيز مي باشد .

4ـ  مسجد مهديه روستاي آسياب سر :

                      اين مسجد كه به قول اهالي داراي قدمت زيادي بوده است در سال 1352 تجديد بنا شده است كه در قسمت جنوبي قبرستان روستاي آسياب سر احداث گرديده است . شايان ذكر است مسجد مذكور در سال 1380 توسعه داده شد تا نمازگزاران بيشتري بتوانند از اين مكان بويژه در ايام ماه مبارك رمضان استفاده نمايند.

5ـ مسجد سجاديه روستاي آسياب سر :

 اين مسجد كه با توجه به قرار داشتن در قسمت جنوبي روستا به نام مسجد بالا معروف بوده است بيش از 100 سال قدمت داشته است كه به سبب قدمت زياد و فضاي كوچك آن در سال 1377 به اراده مرحوم حضرت آيت الله حاج سيد آقا هاشمي نسب و همت اهالي روستا تجديد بنا گرديده كه به شكل بسيار زيبايي احداث گرديده است . شايان ذكر است با توجه به تعبيه انبار ظروف و امكانات آشپزي و سرويس شستشوي ظرف در قسمت شمال شرقي حياط مسجد بعضي از اهالي مراسم مذهبي و مجالس در گذشتگان خود را در اين مكان بر گزار مي نمايند.

6ـ گرمابه ي عمومي روستاي آسياب سر :

          اين گرمابه كه قدمت ده ها ساله داشته است مالكين مختلفي داشته است كه  در سال 1343  بصورت مجزا ( مردانه و زنانه )توسط دوتن از اهالي بنام هاي آقايان  حاجي ذبيح الله وحاجي نعمت الله جمشيدي  شهميري تجديد بنا  گرديده بود كه ابتدا بصورت خزانه بوده است كه در اوايل انقلاب در جهت رعايت بهداشت ، خزانه ها را از بين برده و براي هريك ( مردانه و زنانه ) سه واحد دوش بنا نموده اند  كه پس از انثلاب آقاي حاجي  ذبيح الله   سه دانگ خود را وقف نموده و سه دانگ ديگر آن توسط هيات امناي تكيه از آقاي حاجي نعمت الله  خريداري گرديه بود .شايان ذكر است آب مصرفي حمام از آب لوله كشي  محل ( آشاميدني ) تامين مي شود ودر آمد شش دانگ حمام فعلي با نظارت هبات امكناي تكيه شهداي آسياب سر هزينه مي گردد . ضمنا در گذشته هاي دور قريب يك صد سال پيش  مردم براي استحمام از گرمابه اي عمومي كه آثار آن از بين رفته است واقع در قسمت غربي مسجد مهديه آسياب سر كه چهار دانگ آن را پدر مرحوم حضرت آيت الله هاشمي نسب از فردي بنام احمد آقا خريداري نموده بود و دو دانگ ديگر آن كه مدعيان مالكيت متعددي داشت  استفاده مي كردند توضيح بيشتر اينكه حضرت آيت الله هاشمي نسب با استعلام و كسب اجازه از مرجع تقليد حضرت آيت الله گلپايگاني مقدار چهار دانگ خود را از كل جدا نموده بود و دو دانگ ديگر آن را رها نموده بود كه هم اكنون نيز بصورت مخروبه اي بلا استفاده به چشم مي خورد . لازم به ذكر است چهار دانگ حضرت آيت الله هاشمي نسب را فرزندش بنام سيد حسين هاشمي نسب احداث بناي مسكوني نموده كه ايشان نيز آن را به فردي به نام محمدرضا ( هوشنگ) معصومي فروخته اند و فعلا سكونت دارند وهمچنين در آستانه پيروزي انقلاب و قبل از آن  كاهي اوقات مردم براي استحمام  از گر مابه هاي خصوصي  خانگي ديگران كه ظرفيتي حدود 10 نفر داشت   استفاده مي كردند .

7ـ خانه بهداشت روستاي آسياب سر :

             اين واحد بهداشتي در سال 1355 افتتاح گرديده است كه تا چند سالي پس از انقلاب با حضور پزشك دائمي به  اهالي روستا و حتي روستا هاي مجاور خدمات دهي مي نمود ولي پس از آن بر اساس تصميمات مسئولين مركز بهداشت و شبكه بهداشت و درمان ،حضور پزشك در اين واحد به يك روز در هفته محدود گرديده كه  متاسفانه از حالت مركز در ماني خارج شده و خدمات دهي آن نيز به تزريقات و پانسمان و كلينيك مادر و كودك و در اختيار قراردادن امكانات جهت كاهش جمعيت محدود گرديده است . و تلاش زيادي براي برگرداندن موقعيت سابق به عمل آمده كه متاسفانه نتيجه اي در بر نداشته است .

8ـ صندوق قرض الحسنه علوي روستاي آسياب سر:

                              اين صندوق در سال 1363 افتتاح گرديده است كه با دادن وام هاي بيماري ، ازدوج ، بدهكاري ، و خريد اقساطي و دادن وام هاي اقساطي براي رفاه عمومي مانند آسفالت ، ساخت تكيه و مساجد و غيره و همچنين كمك بلاعوض به امورات فرهنگي و عام المنفعه خدمات ارزندهاي را به  مراجعين( اهالي آسياب سر و كوهستان ) بويژه به اهالي آسياب سر ارزاني داشته است .

 

امكانات روستا

1ـ  آب :  

                       آب روستا از دو چشمه بنام هاي شمشير بُر و ميان چشمه  تامين مي گردد كه لوله كشي اوليه آن در سال 1349   انجام گرديده بود و منبع ذخيره آن 60000ليتريبوده است  كه به سبب ازدياد جمعيت و توسعه ي روستا ، مردم سخت با مشكل كمبود آب شرب مواجه بوده اند كه در اين راستا در سال 1372 لوله كشي آب تر ميم شده و توسعه داده شد و نبعي با ظرفيت 200000ليتر احداث گرديد هم اكنون منبع مذكور به سيستم تصفيه خانه مجهز مي باشد كه با همت مسئولين ، در ايام بارندگي كه آب چشمه گل آلود مي باشد آب شرب مصرفي مردم صاف يا حد اقل آلودگي كمتري دارد .

2ـ برق:

            برق روستا تا قبل از سال 1355 از موتور برق 30 كيلو واتي كه خصوصي ( متعلق به مرحوم حاجي آقا صياميان گرجي مشهور به حاجي صيامي )بوده است تامين مي گرديد كه اهالي از ساعت 5 غروب تا ساعت 11 شب از اين امكان بر خوردار بوده اند . ولي از سال 1355 برق روستا  به شبكه سراسري پيوست .

3ـ گاز :

                گازرساني به روستاي آسياب سر از سال 1373 آغاز گرديده كه در  سال 1374 بهره برداري شده است و هم اكنون همه ي اهالي از اين نعمت بزرگ برخوردار مي باشند .

4ـ تلفن :

                       تلفن روستا بصورت يك شماره ي واحد بوده كه در يكي از مغازه هاي موقوفي روستا داير بوده كه اهالي با مراجعه به آن مكان  ازاين امكان ارتباطي استفاده مي نمودند ولي از سال 1378 با ساخت ساختمان مخابرات در روستاي كوهستان و سيم كشي هوايي معابر ، اهالي توانستند با خريد امتياز تلفن از امكانات  شبكه مخابراتي كشور استفاده نمايند . ضمنا از اواخر سال 1380 امكانات تماس بين الملل مهيا گرديد.

ويژگي هاي اقتصادي

             از آنجائيكه محور اصلي كار در اين روستا كشاورزي مي باشد اقتصاد آن نيز بر همين اساس پايه ريزي شده است و در آمد اصلي براي معيشت زندگي اكثريت مردم از فروش محصولات كشاورزي و باغي است .از مجموع 850 هكتار زمين زير كشت 220 هكتار آن شاليزاري ، 500 هكتار كشت ديم و 130 هكتار  باغات مي باشد . از عمده محصولات آن شالي ، گندم ، جو ، آفتابگردان ، سويا و پنبه مي باشد و باغات مركبات انار روستا شهرت استاني دارد . در مراحل كاشت ، داشت و برداشت اين محصولات تعداد 18 دستگاه تراكتور ، 39 دستگاه تيلر ، 40 دستگاه موتور آب ديزلي ، 20 دستگاه موتورآب نفتي و 4 دستگاه كمباين مورد استفاده قرار مي گيرد كه روستا از اين نظر خود كفا مي باشد .

شناخت منطقه تفرجگاهي و جاذبه ي توريستي

چشمه روستاي آسياب سر :

                     اين موهبت الهي   كه طراوت و شادابي را به مخلوقات خداوند ارزاني مي دارد متشكل از سه چشمه به نام هاي سرچشمه ، ميان چشمه و شمشير بر مي باشد كه در فاصله 4 كيلومتري جاده اصلي بهشر ـ نكا در قسمت جنوبي روستاي آسيابسر قرار دارد كه همه ساله در فصل هاي بهار و تابستان و اوايل فصل پاييز ،دوست داران طبيعت كه از اهالي روستا يا روستا هاي هم جوار و بعضا شهر هاي بهشهر و رستمكلا مي باشند  با ساكن شدن يكروزه در حواشي رودخانه كه از چشمه هاي يادشده سر چشمه مي گيرد غبار خستگي را با بهره مندي از اين نعمت الهي ، از چهره ي خود و خانواده مي زدايند و شادابي را به خود و خانواده هديه مي نمايند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:20  توسط   | 

اشعار استاد سهرابی (پیرامون عید غدیر)

 

غدیریه

 

مطرب بزن آن ساز دل بر لب سرودي ديگر است     

          در پيش هر عاشق نگر هم ساقي و هم ساغـر است

 غوغا شده در كاروان از ســـوي هر پـــروانه اي     

         الحمدلله مي رسد گويا خبـــــــر جان پـــــــرور است

 از عـــرش مي آيد نـــدا بـــــر خاتةةةم پيغمبـران    

         پيغام دلبر را بخوان زيـــرا كـــــــه آن زيباتـــــر است

 «من كنت مولاه »از نبي پيچيده است در آسمـان   

         « بادا مبارك » بـــــــر علي از تشنگان كــوثـر است

 شد جانشين بر مصطفي مــــولا امير المومنين         

         آنكس كه نــــــورش پرتوي از نور حــي داور است

 آندل كه چــون پيمانه اي آكنده از عشقش شود      

          ايمن زآتش مي شـود با قدسيان در محشـر است

 هرگز ولايش در جهان نتوان كـــه پنهان داشتن      

         گويا تر از بلبل بود هركس مــرادش حيــــــدر است

 «سهرابيا » تاكــي شوي دربند اين « مستفعلن  »   

        بر گو كه مولايم علي از هر چــه مولا بـــرتـــر است

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:12  توسط   | 

در این وبلاگ سعی شده روستای آسیابسر بهشهر بطور خلاصه معرفی حضورتان گردد . در این راستا یک مجموعه سی دی زیبا به نام گلشن توسط آقای علی خالقی طراحی شده که خریداری و دیدن آن خالی از لطف نمی باشد.

 

                                                                                            مدیر وبلاگ

تصویر cd

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 9:5  توسط   |